Header Ads

ÇEKİRDEK TİYATRO 5 YAŞINDA

2012 yılının Ağustos ayında "Bandırma'nın kültür yaşamında bizim de tuzumuz olsun" diye yola çıktılar. 5.yaşını kutlayan Çekirdek Tiyatro'nun bu güne kadar ki çalışmalarını kurucusu Fuat Kurumahmut anlatıyor.Güldürü oyunları sahnelemek için bir araya gelmiştik aslında. Oyuncu grubu bir türlü bir araya gelemeyince bir çocuk oyunuyla başladık. İlk oyunumuz Mustafa Ahmet Yuvanç'ın yazdığı "Çiftlikteki Hırsız" adlı oyunu oldu..
Çok keyifli bir oyundu. Bir çiftliğe dadanan Tilki ile Maymun'un kuzularla muzları mideye indirme çabası ve Tonton Nine'nin onları yakalayıp çiftlikte çalıştırarak cezalandırması.Oyunumuzu Bandırma dışında, Balıkesir'de ve Menemen'de "İnadına Tiyatro Festivali"nde de sahneleme fırsatı bulduk.
Bu arada çok istediğimiz güldürü oyununu hazırlamak için sürekli fırsat kolluyorduk. Oyunda rol almak isteyen arkadaşlarımız, bazı nedenlerden dolayı istemeseler de bir türlü aramıza katılamıyorlardı. Herkesin bir işi var, aile sorumlukları var, çalışmalara katılmayı engelleyen öncelikleri var. Gülünç bir sır vereyim, o planladığımız oyunu bugüne kadar hala oynayamadık.

Durum böyle olunca, tek kişilik bir oyuna yöneldik. Turgut Özakman'ın yazdığı "Ben, Mimar Sinan". Mimar Sinan'ın yaşadığı dönemi anlatan oyun, aynı zamanda Türk mimarisi hakkında da güzel bilgiler veriyordu. Bu oyuna hazırlıklarımız Çekirdek Tiyatro'nun kuruluşunun çok öncesinde başlamıştı. Bu nedenle sahnelemek için çok zaman kaybetmedik. Oyuncumuz Fırat Güner, sakallarını uzatınca hazırdık.
Oyun tek kişilik, ancak dış seslerle oyunda Kanuni Sultan Süleyman, Sultan 2.Selim, Yahya Kemal Beyatlı gibi isimler de vardı.Oyunumuzu Bandırma dışında Balıkesir'de ve İvrindi'de de sahneleme imkanı bulduk.

"Mavi Tavşan" adlı çocuk oyunumuzla ilginç bir deneyim yaşadık. Oyunu arkadaşımız Murat Ünver, o dönem 9 yaşında olan kızı Zeynep Didem Ünver ile kaleme aldı. Oyunu yaşları 9 ile 12 arasında değişen genç oyuncularımızla sahneledik.
Veee.. Sonunda bir güldürü oyunu için çalışmalara başladık. Fransız yazar Claude Magnier'in "Oscar" adıyla bilinen oyununu biz "Çanta" adıyla oynadık.Oyunda dokuz kişi rol alıyordu, aramıza yeni arkadaşlar da katılmıştı. Oyunu ben yönetiyordum, ancak bir kaç prova sonra ayağım kırılınca her şey yarım kalacaktı. Ama çaresiz değildik. Efecan Satıcı ve Ozan Ertuğrul çalışmaları devam ettirdi. Bir ay sonra ben de çalışmalara kaldığım yerden devam ettim. 

Sonunda bir güldürü oyunu sahneledik.İzleyicinin çok keyif aldığı, çok güldüğü bir oyun oldu. İzleyicilerin içten kahkahalarından biz de çok keyif aldık. Ara vermeden oynadık ve yeni oyunlar hazırladık demek isterdim, ama şartlarımız buna pek olanak vermedi. Tadı damağımızda kalan bir oyun oldu açıkcası. Önümüzdeki dönemde tekrar oynamak isteriz.

Şu günlerde yeni oyunumuzun çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Son hazırlıklarımızı yapıyoruz.


Oyunu yöneten Burcu Önat, aynı zamanda oyunu yazdı. Bu oyun da bir güldürü ve "Çanta"yi izleyenlerin kahkahası bu oyunda da fazlasıyla olacaktır.


Oyunun hazırlıkları tamamlandıkça bilgi paylaşacağız. Bunun için Çekirdek Tiyatro'nun Facebook sayfasını takip edebilirsiniz. Ayrıca kurulduğu ilk günden bu güne grubumuzun yöneticisi olan Burak Güner'e de ulaşabilirsiniz; 0544-763 8408


Yorum Gönderme

0 Yorumlar