Type Here to Get Search Results !

HASAT SAHNE SANATLARI

Bandırma'nın dans yaşamına çağdaş bir anlayış getirmek için çalışmalarını 2011 yılından beri sürdüren Hasat Sahne Sanatları'nın kurucularından Burak Güner ve Fırat Güner ile sohbet ettik.


Hasat Sahne Sanatları ne zaman kuruldu?

Aslında Hikmet Erturan ile birlikte üçümüz, Halk Oyunları Yöre Usta Öğreticilik belgesi aldığımızda, Hasat Halk Dansları Topluluğu olarak çalışmalara başlamıştık. Uğur Kınay da ekibin bir parçasıydı. Zeybek oyunları ile başlamıştık. Bu nedenle, dansçılarımızdan Musa Çinte "Kapıdağ'ın Efeleri" demişti bize.


"Kapıdağ'ın Efeleri" olarak Bandırmalılar'a pek çok gösteri sunduk. Bu fotoğrafta Kapıdağ'ı arkamıza almıştık.
Hasat Sahne Sanatları'nın logosunu hazırlayan da Musa Çinte ile de pek çok gösteriye çıktık.
Dernekleşmeye karar verdik. 2011 yılının Ocak ayından itibaren "Hasat Sahne Sanatları Gençlik ve Spor Kulübü" adıyla çalışmalarımıza devam ettik. Halk oyunları dışında başka danslara da ilgimiz vardı; tango ve latin dansları gibi.. 

Tango ve Latin dansları konusunda Bandırma'da ilk miydiniz?

Hayır, Bandırma'da daha önce tango ve latin danslarında dersler verilmiş, ancak biz Hasat Sahne Sanatları olarak bu dansların sosyal yönü de öne çıkardık.

Bu amaçla dans geceleri düzenledik. Derneğimizi kurduktan sadece üç ay sonra Nisan 2011'de ilk dans gecemizi düzenledik. Sonrasında da dans gecelerini belli aralıklarla düzenlemeye devam ettik, hala da düzenliyoruz. 
Bu dans gecelerine çok önemli isimler de davet ettik ve yine ediyoruz. Örnek; Kültür ve Devlet Bakanlığı eski danscısı Can Çinte gibi.. Dansçı ve eğitmen Sıla Çinte gibi.. Türkiye Tango Şampiyonu Ahmet Gezen gibi.. Türkiye Dans Sporları Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Ali Sorucu gibi..


Dansı sevdirmek için ne yapıyorsunuz?

Sloganımız "Bandırma'yı Dansa Kaldırıyoruz". Her yerde herkesle dans etmeye çalışıyoruz. Bizimle dans etmek isteyen herkesle dans etmek için hazırız. Örnek; Engelliler Derneği ile sık sık dersler ve etkinlikler düzenleriz. Çünkü engel sadece sizin kafanızdadır. "Ben dans edemem" derseniz, edemezsiniz elbette.

 Bu fotoğraflar, bir Engelliler Haftası etkinliğinden. Bandırma Cymhuriyet Meydanı'ndayız.Değerli hocamız Can Çinte, bir engelli arkadaşımızla dans ederken.


 Liman Alışveriş Merkezi'nde de gösteriler yaptınız...

Evet. Dansı sevdirmek ve kendimizi tanıtmak amacıyla zaman zaman Liman Alışveriş Merkezi'nde de dans ediyoruz. 

Sadece dans edip hünerlerimizi sergilemiyoruz. Etkinliklerimizin bir bölümünde tüm izleyenleri dansa davet edip bir kaç figür öğretiyoruz. Böylece Bandırma'yı dansa kaldırmış oluyoruz. Çok ilgi gördüğümüzü söyleyebiliriz. 40 kişi, 50 kişi, bazı etkinliklerimizde de yaklaşık 100 kişi bizimle dans etti.  


 


Gösterilerimizde uygun kostümlerle dans etmeye dikkat ediyoruz. Örnek; tango veya salsadan sonra zeybek oynayacaksak, mutlaka zeybek kostümlerimizi giyeriz. 


Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali'ne katılıyor musunuz?

Elbette. Dans edebileceğimiz hemen her yerde, her uygun ortamda  biz dans etmeye hazırız.

Türkiye Tango Şampiyonası'na da katıldınız..

Evet. Geçtiğimiz yıllarda da katıldık. Ancak bu yıl ilk kez Çocuklar, Büyükler ve Yetişkinler kategorilerinde katıldık.Çocuklarımızın böyle bir heyecanı yaşaması bizim için çok önemliydi. Yetişkinlerde de heyecanlı ve çekişmeli bir yarış vardı.

Yetişkinlerde Burak Güner ile Özlem Özşaylan çifti ile yarışmayı 4.sırada tamamladık. Bundan sonra hedefimiz ilk üçe girmek.
Büyükler kategorisinde yarışmaya katılan Dilek Yüzbaş Çelikkol ile Murat Çelikkol çifti de yarışmayı dördüncü sırada tamamladılar.


Bandırma Belediyesi Nikah Salonu'nda bu yıl da Dans Buluşması düzenleyecek misiniz?

Evet. 2013 yılından beri düzenliyoruz, bu yıl beşincisini de düzenleyeceğiz, hazırlıklarına başladık. Aslında her fırsatta düzenlediğimiz dans gecelerinden çok farkı yok gibi görünebilir. Ama Belediye Nikah Salonu'nda düzenlediğimiz dans buluşmalarına çok önem veriyoruz. Çünkü burası Tarihi İskele Binası. Bu bina Bandırma'nın simgesi gibi. Çok güzel bir mekan. Burada dans edebildiğimiz için çok mutluyuz. 


Bu tarihi binada düzenlediğimiz dans buluşmalarını özel kılan bir özellik de, bu gecelerde bizimle ve Bandırmalılar ile birlikte dans etmek için şehir dışından da dansçıların gelmesi. Bu özel geceye İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Bodrum ve Çanakkale'den pek çok grup ve dansçı katıldı bu güne kadar.Her yılın kasım veya aralık ayında düzenlediğimiz bu buluşmalarda Bandırma Belediyesi'nin desteği çok önemli bizim için. 
Kurduğumuz hayallerden biri, bu dans buluşmalarının Bandırma için bir dans festivaline dönüşmesi. Türkiye'nin pek çok şehrinden gelen dansçılar, sokak gösterileri, belki paneller ve misafir dansçılardan kısa süreli de olsa dans dersleri.. Bandırma için çok güzel bir festival olur diye düşünüyoruz.  

Düzenlediğiniz veya düzenlemek istediğiniz başka etkinlikler var mı?

Bu yıl ilk kez 29 Nisan Dünya Dans gününü, Bandırma Cumhuriyet Meydanı'nda dans ederek kutladık. Bandırmalılar'ın gösterdiği ilgiden çok memnun kaldık. 


Bu etkinliği her yıl tekrarlayarak geleneksel hale getirmek istiyoruz.

Kurslarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Arjantin Tango ve salsa, bachata gibi latin danslarında her seviyede ve yaş grubunda derslerimiz var. Zumba da aynı şekilde.. 
Zeybek oyunları zaten ilk göz ağrımız. Son yıllarda sirtaki de ilgiyle izlenir oldu. Bir süredir sirtaki sınıfımız da var.


Ayrıca son yıllarda evlenecek olan çiftler düğünlerinde sergileyecekleri bir dans gösterisi yapmak istiyorlar. Evlenecek olan çiftler, kendi seçtikleri dans türü ve müzikle yaşamlarının çok önemli gecelerinden birini renklendirmiş oluyorlar.


Teşekkür ederiz..

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad