Type Here to Get Search Results !

ŞEHİT MEHMET GÖNENÇ


Askerlik yapanlar bilirler.. Bir savaşta piyadeler önde savaşırken, topçular da arkadan top atışlarıyla destek verirler. Topçuların atış yapacağı noktayı belirleyen ve telsizle Ateş İdare Merkezi’ne bildiren Topçu İleri Gözetleyicileri bulunur. Piyadelerle birlikte cephenin önünde yer alırlar. Onların bilgilendirmesiyle topçular uzaktan, düşmanı görmeden de top atışı yapabilirler.

Üsteğmen Mehmet Gönenç, Eylül 1950’de Kore’ye gönderilen Türk birliğinde görevlidir. Çinlilerin taarruzlarına karşı koyan Türk birlikleri, kahramanlıklarını tüm dünyaya bir kez daha ıspatlamaktadır.
1951 yılının 22 Nisan’ı 23 Nisan’a bağlayan gece Ateş İdare Merkezi’nde telsizde Üsteğmen Mehmet Gönenç’in sesi duyulur:

“Düşman bulunduğumuz tepeyi işgal etti. Çok şehit verdik. Telsizcim şehit oldu. Koordinat veriyorum. Bataryalar ateş etsin.” 

Mehmet Gönenç’in verdiği koordinatları duyan irtibat subayı heyecanla: 

“Vermiş olduğunuz koordinatlar bulunduğunuz yerdir!”

“Evet, öyle. Ateşi üzerimizde toplayın!..”

Ateş İdare Merkezi kararsız kalmıştır, çünkü hiçbir savaşta böyle bir istek duyulmamıştır. Çok geçmeden Üsteğmen Mehmet Gönenç’in isteği çaresizce yerine getirilir. Bölge yoğun top atışına tutulur. Bu sayede düşman ağır kayıplar verir ve pek çok Mehmetçik sağ kurtulur.

Üsteğmen Mehmet Gönenç, telsizi bıraktıktan sonra tüfeğine sarılır. O gece oradan kurtulan bir askerin anlattığına göre, “Yaşasın Vatan, Yaşasın Millet! Vuruşun yiğitlerim!...”  diye haykırarak düşman üzerine saldırmış, bu sırada göğsünden vurularak şehit düşmüştür.


1973 yılında Ankara'da "Kore'de Savaşan Türkler Anıtı" açılmıştır.

Anıt üzerinde Kore savaşında şehit olan askerlerimizin isimleri yazılıdır. Bu listede Bandırmalı Topçu Üsteğmen Mehmet Gönenç'in de adı vardır.

Bugün Bandırma’da Mehmet Gönenç’in adını yaşatan, benim de mezunlarından biri olduğum, bir lise vardır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad