Header Ads

Bandırmalılar : Cüneyt ÖZDEMİRCÜNEYT ÖZDEMİR

1984 yılında Bandırma Meteoroloji İstasyonu'nda göreve başlayan Cüneyt Özdemir, Bandırma'nın havasını çok iyi bilen meteoroloji uzmanlarından biri. Meteorolojiye tutkuyla bağlı olan Cüneyt Özdemir bize Bandırma'nın havasını anlattı.

"Bandırma'nın konumu nedeniyle yaz ve kış aylarında farklı meteorolojik sistemlerin etkisiyle hakim rüzgarı kuzeylidir. Yani poyrazı eksik olmaz. Gün sayısı az olsa da, zaman zaman güneyli rüzgar olan lodos da etkilidir. Son yıllarda, özellikle 2000'li yıllardan sonra lodos fırtınaları da çok daha etkili olmaya başlamıştır.

1990 yılların sonuna kadar ki dönemde Bandırma'da bahar aylarında yaklaşık bir hafta veya on gün süren düzenli ve felaketlere neden olmayan yağmurlar yağardı. Bu, toprağın verimliliği açısından çok yararlıydı. Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle, bu yağmurlar azaldı. Kısa süreli, sel ve afetlere neden olan sağanak yağışlara dönüştü. 

Yaz aylarının sıcaklık ortalamaları artmıştır. Bandırma'ya Marmara Denizi'nden taşınan nemle birlikte, daha çok bunaltıcı gün yaşamaya başladık. Bu bunaltıcılığı azaltmanın en basit yolu, bölgemizde daha çok ağaç ve yeşil alana sahip olmaktır. Bandırma'da sıcaktan bunaldığınız bir günde, araçla 10 dakika uzaklıktaki Erdek'e giderseniz, Bandırma'daki kadar bunalmadığınızı hissedersiniz. 

Kış aylarında gün sayısı az olsa da, şehir merkezi dahil düzenli kar yağışları olurdu. Ancak yine 2000'li yıllardan sonra kar yağışlarının azaldığı, bölgemize sadece kuru soğuğunu yaşattığı günler artmıştır."


Yorum Gönderme

0 Yorumlar