Type Here to Get Search Results !

BANDIRMA VAPURU

1878 yılında Glasgow'da 279 grostonluk bir yolcu ve yük vapurunun yapımı tamamlanır. Adını "Torocaderto" koyarlar.

Beş yıl sonra 1883 yılında vapur, Yunanistan'da bir firmaya satılır. Vapurun kaydı Pire Limanı'na alınırken adı değişir, "Kymi" olur.1890 yılında başka bir Yunanlı firma, vapuru satın alır. Vapur, 12 Aralık 1891 günü Erdek açıklarında batar, fakat kısa sürede tekrar yüzdürülür. İstanbul'daki bir firmaya satılınca kaydı, İstanbul Limanı'na alınır ve adı "Kıymı" olarak değiştirilir.

1894 yılında "İdare-i Mahsusa" (dönemin Deniz Yolları İşletmesi)'ya geçen vapurun adı bir kez daha değişir; "Panderma".. Marmara Denizi'nde Tekirdağ, Mürefte, Sarköy, Karabiga ve Erdek arasında yük ve yolcu seferleri yapmaya başlar. 

28 Ekim 1910 günü "İdare-i Mahsusa", "Osmanlı Seyrüsefain İdaresi" olarak yenilenince "Panderma"nın adı da son kez değişir; "Bandırma"..

1.Dünya Savaşı'nda yenilen ülkeler arasında yer alan Osmanlı Devleti'nde bazı sorunlar baş gösterir. Samsun ve yöresindeki sorunların üstesinden gelmesi ve düzeni sağlaması için 9.Ordu Müfettişliği'ne atanan komutanı, bu bölgeye deniz yoluyla ulaştıracak bir gemi aranır. 
Osmanlı Donanması, 1.Dünya Savaşı'nda ağır hasar almıştır. Onarım için gemiler Almanya'ya gönderilmiştir. İmkanlar kıt olunca bu görev için, o tarihte 41 yaşında olan ve daha çok Marmara Denizi'nde çalışmış olan Bandırma Vapuru seçilir. Karadeniz'in hırçın dalgalarına alışık olmayan vapurun önünde zor bir görev vardır. Neyse ki, 1 Mayıs 1919 günü vapurun kaptanı olarak atanan İsmail Hakkı kaptan deneyimli bir denizcidir. 

Bandırma Vapuru, tarihi boyunca taşıdığı en önemli yolcusu Mustafa Kemal Paşa'yı, 19 Mayıs 1919 pazartesi günü sabah saat 08:00 civarında Samsun'a ulaştırmayı başarır.

İstanbul'dan Bandırma Vapuru ile ayrılan Mustafa Kemal Paşa, tam sekiz yıl sonra 1 Temmuz 1927 günü İstanbul'a dönecektir. Ertuğrul Yatı ile Boğaz sularına girerken, İstanbullular sahillerde ellerinde bayraklarla, gemi ve teknelerle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunu karşılamaktadır. Mustafa Kemal Paşa, yanındakilere sorar;

"Bandırma nerede?"
Sahi, Bandırma nerede?

En önemli yolcusunu Samsun'a çıkardıktan sonra Bandırma Vapuru, Marmara Denizi'ndeki görevine devam eder.1924 yılında emekli edilir, 1925 yılında hurdalığa ayrılır ve parçalanır. Bugün aslına uygun bir örneği, Samsun İlk Adım Parkı'nda yer almaktadır.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad