Header Ads

BİR LOKMA TAK TAK ÇORBACISI

Bandırma'da uğramanız gereken yerlerden biridir Bir Lokma Tak Tak Çorbacısı. Bandırmalıların çok sevdiği bu lezzetin tadına bakmadan ayrılmayın!.. 

Cumhuriyet meydanında bir yerlerdeyseniz, kolayca ulaşabilirsiniz. İDO iskelesinin hemen karşısında Bir Lokma Tak Tak Çorbacısı'nı göreceksiniz.Ordu Caddesi ile Mehmetçik Caddesi'nin kesiştiği köşede..
Ne zaman giderseniz gidin, kapıda karşılanırsınız. "1978 yılında" diyor Efecan Satıcı, "dedem Osman Satıcı ile babam İlhan Satıcı, tak tak usulü sakatat çorbaları yapmaya başlamışlar." 

Yani Bir Lokma Tat Tak Çorbacısı bu yıl 40.yaşını kutluyor. Dile kolay!.. 
Çorbalardan özellikle;
* Kuzu ayak paça
* Dana paça
* İşkembe damar tuzlama
çorbalarının tadına bakmalısınız.. Her yerde bulamazsınız!..

Sadece sakatat çorbaları yok. Türk mutfağına özgü yemekleri de bulursunuz. Ama özellikle tatmanız gereken bir lezzet daha var; ıslak ekmekli ızgara köfte..
"Tak Tak adı nereden geliyor?" diye sordum. "Eskiden işkembe tencerede bütün olarak bulunurdu. Müşteri geldiğinde çıkarılıp tahta üzerinde hemen satırla doğranır, öyle sunulurdu. Tahta üzerinde işkembe doğranırken çıkan sesten dolayı tak tak usulü denir." diye açıkladı. 
O zamanlar işkembe temiz olarak alınmazmış. Hayvandan çıkarıldığı haliyle alınırmış. Bu nedenle mutfakta işkembeyi temizlemek için bir de havuz olurmuş. Bu havuzda iyice temizlendikten sonra çorbası hazırlanırmış. "Bugün bu temizleme işini yapanlar var, biz onlardan hazır alıyoruz. Eskiden sakatatı temizlemek için kostik denen bir madde kullanılıyordu, ancak sağlığa zararlı olduğu anlaşılınca günümüzde artık kostik kullanılmıyor. Doğal temizleme tekniği ile temizleniyor."  
1988 yılında babası Osman Satıcı'dan bayrağı devralan İlhan Satıcı, 1993 yılında işletmesini İzmir'e taşımış. 2009 yılında Bandırma'ya geri dönmüş. 2016 yılında ise görevi Efecan Satıcı devralmış. 

Mutfak Sanatları Akademisi'nde Profesyonel Aşçılık Eğitimi alan Efecan Satıcı, stajını İstanbul'da Ulus 29 adlı restorantta yapmış. Bugün lokantacılık kültürünü geliştirmek adına çalışmalarını kendi mekanında sürdürüyor. 

En büyük yardımcısı da babası İlhan Satıcı.. 
Bir Lokma Tak Tak Çorbacısı haftanın yedi günü açık.. Sabah 06:00'da kapılarını açıp, gece yarısından sonra 02:00'ye kadar çorbanızı içebilirsiniz. Neredeyse 24 saat açık bir mekan..

Belli saatlerde içerisini kalabalık görebilirsiniz. Sakın içeri girmemezlik yapmayın. Üst katından bir salonları daha var.. Bandırma'nın önemli lezzet duraklarından biri olan Bir Lokma Tak Tak Çorbacısı, sizi bekliyor..

Yorum Gönderme

0 Yorumlar