Type Here to Get Search Results !

BANDIRMA'NIN VİCDANIYDI BETER
Bandırma'da Cumhuriyet Meydanı'na çıkan sokaklardan biri trafiğe kapalı olan Sevgi Yolu'dur. Yeme ve içme mekanları arasında oturup soluklanabileceğiniz banklar var. Bunlardan birinde Beter'in heykeli var.Peki kimdir Beter?.. 

2015 yılında Bandırma Gerçek Gazetesi'nde yayınlanan Nüvit Erten'in yazısı, bize Beter'i anlatan güzel bir yazı. Yazıyı paylaşabildiğim için, Nüvit Erten'e çok teşekkür ederim.
BANDIRMA'NIN VİCDANIYDI BETER
Asıl adını belki de birçoğumuz ölüm haberinin duyulmasıyla öğrendik. 37 yaşındaydı Metin Çokgezenler. 80’li yıllarda ninesiyle sokaklarda dilenir, Ninesini eve bıraktıktan sonra Orkinos Kitabevi’ ne yanımıza gelirdi. Yerleri sabunlar, yıkar, temizler çok sevdiği sütünü içerdi. Sadece süt içmek için okuma yazma öğrenmeye ikna olmuştu . Rıfat, Gülay ve ben sırayla ders çalıştırıyorduk Beter’i . Bütün harfleri çözmüş, hecelemeye başlamıştı. Çok mutluydu artık Beter. Arada kitabevini ona bırakırdık. Kitap almaya gelen müşteriler kitap fiyatını sorunca üzerinde ne yazıyorsa koy masanın üzerine der gönderirdi. Hafta sonları bazen Ocaklar’a bazen Erdek'e arkadaşlarla denize gittiğimizde bizimle gelir, ne yapar yapar elimizden çantalarımızı alır, hepsini taşımaya çalışırdı. Zorla elinden alırdık çantalarımızı. Siz beni gezdiriyorsunuz çantalarınızı ben taşıyacağım der o küçücük bedenini çantaların altına gömerdi. Biz güneşlenirken arada kaybolur elinde simitle kurabiyelerle dönerdi. O kendi ekmeğini bir biçimde yaratırdı.

Ne olduysa bir yaralama sonucu cezaevine girdi. Koşturduk. Bir arkadaşımız gönüllü avukatlığını üstlendi. Mahkemelerini takip ettik, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık.

Ä°lgili resim

Çıktığında yanıma geldi. Artık çalışması gerektiğini biran önce yaşama tutunması gerektiğini anlattım. Bana bir boya sandığı yaptırır mısın Muvip Abi dedi. (Adımı söyleyemediğinden bana hep böyle seslenirdi). Boya sandığını yaptırdık. Çalışmaya başladı. Bir sabah Mülkübey İşhanındaki ofisime gittiğimde boya sandığı kapının önünde duruyordu. Çıktım sokaklara buldum Beter’i. Neden bıraktın?dediğimde olmadı yapamıyorum Abi! dedi. Sandığı atmamış satmamış geriye iade etmişti…

Ä°lgili resim

Sonra baktım halk arasında sinyalcilik diye tanımlanan para isteme işine başlamış. (Dilenme kavramını Beter’e yakıştıramadığımız için Sinyalcilik tanımını kullanıyorum). Neden diye sordum. Cevapsız bıraktı. Ve tercihini sokaklardan yana kullandı. Bandırmaspor ‘un en büyük fanatiğiydi Beter. Taraftarlar onsuz hiç yola çıkmadı. Ölüm onu Gümüşhanespor-Bandırmaspor maçında yakaladı. Sokaklarında yaşadığı Bandırmadan 1225 km ötede. Bütün ulusal kanallar ondan sözetti. Taraftar dernekleri kulüpler başsağlığı dileklerinde bulundular. En anlamlısı da Bandırmaspor’un ezeli rakibi Göztepe’den geldi..” Acının rengi olmaz başınız sağolsun…

Bugün Beter’i sonsuzluğa uğurladık. Cenazesi omuzlar üzerinde doğduğu Çınarlı mahallesinden Taraftar kulubü Kronikler’in öncülüğünde Haydarçavuş Camisine getirildi. Cami bahçesi sokaklar insan seliydi. Belediye Başkanı milletvekilleri, Bandırmasporlu futbulcular, sivil toplum kuruluşları herkes oradaydı. Bandırma Beter’ini bağrına bastı. Yaşarken niye sahiplenmediniz diye konuşanlara söylenecek bir tek şey var. O yaşam biçimini kendi tercih etmişti ve bilerek yaşıyordu.

Bütün işi sokak köpekleriyle elinden geldiğince ilgilenmekti. Sabahları Yolu çarşıdan geçen her Bandırmalı onu Sevgi yolunda bir bank’ın önünde köpeği Ciguli’ yle otururken görür, selamlaşır, harçlığını verir. Yoluna devam ederdi. Bugün o bank’ın önünde çiçekler mumlar ve paltosu ve onun gelmesini bekleyen köpeği Ciguli’si vardı…

Kimseye zararı yoktu.. Ne deliydi ne meczup… Bandırmalı hep sevdi Beter’i hep sevdik. O çocuk yüreğiyle hala çocuk kalabilmeyi becerebilmiş bu kentin vicdanıydı. Bandırma Beter ile birlikte vicdanını kaybetti. Güle Güle Beter, Güle kardeşim. Yaşadığın zamanlarda olduğu gibi Yıldızlar örtsün üstünü….

NÜVİT ERTEN


10.03.2015 BandırmaYorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad